לימודי ערבית

ידוע לכל כי מיקומה של ישראל הינו בלב מזרח התיכון, והמדינות הרבות אשר מקיפות אותה רואות בה נטע זר ואיום בר קיימא. מדינת ישראל מוקפת במדינות ערביות, חלק מהן עוינות אותה באופן מוצהר וחלק מהן מקיימות עמה יחסים דיפלומטיים קרירים למדי.

יש המתייחסים למיקומה של מדינת ישראל כישיבה על חומר נפץ אשר עלול כל רגע להתלקח ולהתפוצץ ולגרום למאבקים רבים באזור. כדי לשמור על חוסנה, זקוקה מדינת ישראל למודיעין מיטבי, הכרת השפה הערבית על ידי תושבי ישראל תגביר את עוצמתה וחוסנה של מדינת ישראל. השפה הערבית היא אחת השפות המדוברות ביותר בעולם וישנם מיליונים רבים של בני אדם בהרבה מדינות ברחבי תבל אשר דוברים ערבית.

השפה הערבית נפוצה ביותר בעיקר באזור המזרח התיכון, צפון אפריקה, ומערב אסיה. ניתן לחלק את השפה הערבית לשני סגנונות, סגנון אחד הוא הערבית המדוברת אשר משמשת לדיבור בלבד. הסגנון שני הוא הערבית ספרותית אשר ידוע כקריאה, ולצורך שיח רשמי. במדינת ישראל ישנה אוכלוסייה רבה מאוד אשר דוברת את השפה הערבית.

רוב האוכלוסייה הערבית בארץ שולטת היטב בשפה העברית ועל מנת לחזק את  הקשר בין האזרחים היהודים דוברי העברית לבין האזרחים הערבים במדינת ישראל, ראוי שאנו נעשה מאמץ לדעת את השפה שלהם, בדיוק כפי שהם יודעים את השפה שלנו. לימוד השפה הערבית עשוי להוות גורם מחזק ביחסים בין ערבים ליהודים במדינת ישראל, לקדם את הדו קיום במדינה ולצמצם את המתיחות בין שתי האוכלוסיות  באופן שכולם יצאו נשכרים ממנו.

ישנם אלו הטוענים שלימוד השפה הערבית הינו חלק חשוב בתנועת הציונות, מכיוון שהיא מסמלת את השיבה של העם היהודי אל האזור השמי אשר דובר כולו את השפה הערבית. הכרת השפה הערבית מחברת את העם היהודי למוסדותיו הרוחניים שמקורם במזרח התיכון הקדום. ישנה  הכרה בכך שהשפה הערבית היא שפתם של רוב יהודי העולם בתקופה של אחרי השואה. יהדות מערב אירופה הרי כמעט כליל שהושמדה במהלך השואה והיהדות הצפון אפריקאית והמזרח תיכונית הם כל מה שנשאר בשביל להחזיק את הגחלת.

התגובות סגורות